Jak zaradzić kryzysowi w związku?

Mam nadzieję, że pamiętacie, jak tydzień temu pisałam o trzech schematach konfliktów w parze, które wymieniają badacze. Tych, którzy jeszcze nie czytali – gorąco zachęcam do lektury, bo będzie temu będziecie mogli ze zrozumieniem przeczytać i wykonać zadania oraz zastosować wskazówki, którymi podzielę się z Wami dzisiaj. Tutaj umieszczam link do zeszłotygodniowego tekstu: https://psycholifestyle.blog/2019/10/03/772/

Pewnie już zastanawialiście się, jaki schemat zachowania partnerów dominuje podczas kłótni i konfliktu w Waszej relacji. Żeby teraz to usystematyzować, zachęcam do następującego zadania:

Uzupełnij poniższy schemat razem ze swoim partnerem. Opiszcie te sytuacje w następujący sposób: co robisz, kiedy się kłócicie (krzyczysz, obwiniasz, milczysz, itd.). Druga strona tak samo. Później niech każdy z Was zapisze, co w zachowaniu partnera wyzwala wasze emocje i zachowanie np. gdy ja krzyczę, to on wychodzi z pokoju (milczy, unika). Podzielcie się ze sobą tym, co czujecie podczas kłótni, opowiedzcie o tym jasno partnerowi/partnerce.

Imię:

Co robię:

To, co robię wyzwala w partnerze/-ce:

Jak ja się czuję w środku:

 

To zadanie pozwoli wam: po pierwsze, dokładnie przyjrzeć się temu co robicie podczas kłótni, jak widzicie reakcje partnera, w odpowiedzi na to co robicie i jakie towarzyszą temu wszystkiemu emocje. Po drugie możecie usłyszeć i zobaczyć, jak każde z was reaguje i widzi sytuację konfliktową.

W kolejnym zadaniu warto się zastanowić, co nakręca schemat.

Zatem, co takiego robicie, że druga strona zamiast się uspokoić jest nakręcona, a jej emocje także sięgają zenitu?

Wróćcie pamięcią do zachowań swoich i partnera oraz uzupełnijcie wasze reakcje wg schematu.

Imię:

Im bardziej/ mniej ………………. tym bardziej/ mniej …………………………

Np.: Im głośniej na mnie krzyczysz tym głośniej ja zaczynam na ciebie krzyczeć

Kiedy nie czuję się stabilnie w związku z tobą, bo………………………………………. reaguję ……………………….., a wtedy ty ………………………………………………

Np. Kiedy nie czuję się stabilnie w związku z tobą, bo do mnie krzyczysz i mnie krzywdzisz, reaguję unikaniem (nie chcę ciebie widzieć ani z tobą gadać), a wtedy ty jeszcze bardziej się wydzierasz na mnie.

Po wykonaniu tych dwóch zadań pewnie już sporo zauważyliście odnośnie waszej relacji. To co jedno z was robi, aby poradzić sobie z cierpieniem, samotnością, zranieniem, brakiem stabilności i bezpieczeństwa w drugim wywołuje strach. Sposoby, które każdy z was wybiera, żeby poradzić sobie ze strachem dotykają najbardziej czułych i delikatnych punktów drugiej osoby i powodują utrwalanie schematu cierpienia.

Widzisz już teraz, ze wasze zachowania są wzajemnie połączone na zasadzie związku przyczynowo – skutkowego? To, co robisz ty, wpływa na to, jak zareaguje twój partner i przez to wzajemnie się nakręcacie! Mając tak dużą samoświadomość, kiedy każde z was zauważy, że schemat zaczyna się uaktywniać, od razu go przerwijcie! Zadaj sobie pytanie, co mogę zrobić, żeby rozładować napięcie?

Co jeszcze jest bardzo ważne?

Rozmowy w duchu miłości! One pomagają zawsze! Komunikacja jest stale obecna w każdym związku (a przynajmniej powinna być – w przeciwnym razie trudno taką relację nazwać związkiem). Aby pokazywać miłość, trzeba też mówić językiem miłości.

V. Kallos-Lilly i J. Fitzgerald opracowały sposób komunikowania się, który pomoże każdej relacji. W skład LOVE wchodzą następujące elementy: Listen- słuchaj, Open – otwieraj, Validate – zatwierdzaj i szanuj, Express – wyrażaj). Pozwalają one stworzyć bazę komunikowania się z miłością i podstawę poczucia bezpieczeństwa podczas rozmowy.

Zapamiętajcie, albo może sobie to po prostu wydrukujcie:

Gdy komunikujemy się ze sobą:

1. Słuchajmy siebie nawzajem z otwartym sercem,

2. Szanujmy się wzajemnie,

3. Wyrażajmy myśli i uczucia delikatnie, prosto i bez pośpiechu.

Dzięki dobrej komunikacji z miłością można wiele zmienić. Warto, żebyście razem, kiedy będziecie mieli wolny czas. Porozmawiali też o Waszych sposobach komunikowania się i przeanalizowali wskazówki, które dziś Wam przekazałam.

Na koniec jeszcze jedno w kontekście rozwiązywania problemów: konflikty eskalują również wtedy, gdy para podejmuje decyzje na tzw. „hurra”. Jedno powie jedno, drugie, co innego, a później zaskoczenie, bo przecież miało być jeszcze inaczej. Dlatego słuchajcie się wzajemnie! Gdy pojawia się jakiś problem do rozwiązania lub ważna decyzja do podjęcia, weźcie pod uwagę te wskazówki:

  1. Wybierzcie konkretny czas i miejsce (np. dzisiaj po obiedzie siadamy przy stole i rozmawiamy)

  2. Zastosujcie rozmowę w duchu miłości (L-O-V-E)

  3. Zróbcie burzę mózgów i dajcie sobie wzajemnie przestrzeń do wymiany pomysłów i poglądów

  4. Odłóżcie na jakiś czas ostateczną decyzję i wróćcie do rozmowy w ustalonym przez siebie terminie (np. za dwa dni)

Podsumowanie

Choć ten tekst nie był długi, myślę, że zawarłam w nim maksimum istotnych i użytecznych dla Was treści. Teraz po waszej stronie leży decyzja, co zrobicie z tym, co ode mnie dostaliście i jak to wykorzystacie. Zachęcam do wprowadzenia tych wskazówek w życie, bo chyba większość z nas nie chce być po prostu szczęśliwym człowiekiem i żyć w szczęśliwym związku, prawda?

Jedna myśl w temacie “Jak zaradzić kryzysowi w związku?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s