Czytasz?

Dzisiaj krótko, ale zwięźle na temat czytania.

Na szczęście coraz więcej jest kampanii typu „Cała Polska czyta dzieciom”, „Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka”. Dlatego nie zapominajmy, że nie tylko dzieci, ale i my jako dorośli czerpiemy ogromne korzyści z czytania!

O tym, jak ważne i korzystne dla intelektualnego rozwoju człowieka jest czytanie, mówi się bardzo wiele (choć niestety niektórych wciąż te argumenty nie przekonują, co mnie okropnie smuci).

Jednak czy zastanawialiście się może jakie znaczenie ma czytanie dla naszego rozwoju społecznego i umiejętności komunikacyjnych?

Okazuje się, że naprawdę spore 🙂 dlaczego? 📚

60343735_1115079248678264_1596885582435319808_n

Po pierwsze: z badań Rose Turner (Kingston University) wynika, ze czytanie sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej i pozwala nam lepiej wczuć się w sytuację innych ludzi -rozpoznawać ich stany, uczucia, postawy.

Po drugie: dzięki czytaniu nie tylko lepiej współodczuwamy, ale również lepiej rozumiemy ludzi. Łatwiej nam dotrzeć i zrozumieć motywacje działań innych osób, ich przekonania czy argumenty dotyczące różnych spraw.

Po trzecie: czytanie książek sprzyja konstruktywnemu rozwiązywaniu problemów – w końcu ile historii i występujących w nich dylematów bohaterów, tyle różnych pomysłów na ich rozwiązanie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że próbując przezwyciężyć własne kłopoty, inspirujemy się literaturą lub historiami filmowymi.

Po czwarte: książki są oknem na świat, którego normalnie raczej nie mielibyśmy możliwości poznać – dzięki temu łatwiej nam fascynować i ciekawić się odmiennymi kulturami, cywilizacjami czy tradycjami, a nie odczuwać wobec nich lęk i obawy.

Po piąte: dzięki czytaniu wzrasta nasza samoocena– bo czujemy się mądrzejsi, mamy więcej do powiedzenia w towarzystwie, możemy „zabłysnąć” ciekawą anegdotą lub nieznaną powszechnie informacją 😁

Po szóste (już ostatnie na dzisiejszej liście): dzieci, którym rodzice regularnie czytają czują się ważne i kochane, zatem dla siły naszych więzi z dziećmi wspólne czytanie ma nieocenioną wartość.

Dlatego zachęcamy Was, by nawet w tym zaganianym świecie znaleźć chociaż kilkanaście minut dziennie na zatopienie się w świecie literatury – na zdrowie dla naszej głowy i relacji z innymi 😊

2 myśli w temacie “Czytasz?

    1. Teoretycznie każde empatyczne wczucie się w role bohatera pobudza nas emocjonalnie i może rozwijać (bo łączymy się z jego emocjami i je rozumiemy). Na pewno ilość takich opisów (reakcji emocjonalnych) w książkach typu „50 twarzy sadysty” będzie znacznie ograniczona….
      Przyznam, że bardzo ciekawy komentarz i spostrzeżenie! 🙂

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s